Употреба на колачиња – Заштитете ја приватноста на корисникот

Колаче е информација што е зачувана на вашиот компјутер од веб-страницата што ја посетувате. Колачињата обично ги зачувуваат вашите преференции за вашата веб-страница. Тие исто така можат да складираат широк спектар на информации, вклучувајќи лични информации (вашето име или адреса на е-пошта). Откако повторно ќе ја прегледате истата веб-страница, вашиот прелистувач испраќа колачиња кои припаѓаат на таа веб-страница. Ова му овозможува на веб-страницата да прикажува информации прилагодени на вашите потреби. Колачињата не се компјутерски програми, не можат да се извршуваат како код и не можат да се користат за ширење на вирусот.

Со цел да се обезбеди правилно функционирање на веб-страницата semos-online.eu, понатамошни разни подобрувања и додатоци на вашето искуство во прелистување, веб-страницата semos-online.eu чува мала количина на информации (колачиња) на вашиот компјутер.

Колачињата можат да складираат широк спектар на информации, вклучувајќи лични информации (како што се вашето име или адреса на е-пошта). Сепак, овие информации можат да се зачуваат само ако ги овозможите. Поточно, веб-страницата semos-online.eu не може да пристапува до информации што не сте ги обезбедиле и не може да пристапите до други датотеки на вашиот компјутер. Стандардната активност за зачувување и испраќање на колачиња не е видлива за вас. Сепак, можете да ги промените поставките на прелистувачот така што ќе можете да изберете дали да ги одобрите или одбиете барањата за колачиња, автоматски да ги избришете зачуваните колачиња кога ќе го затворите прелистувачот и слично.

Со користење на веб-страницата semos-online.eu без промена на поставките за да негирате согласност за чување колачиња на вашиот компјутер, вие се согласувате дека користите и чувате колачиња на вашиот компјутер. Ако не се согласувате со складирање колачиња, складирањето колачиња на вашиот компјутер ќе биде оневозможено и сеуште ќе можете да ја разгледате веб-страницата semos-online.eu, со одредени карактеристики на веб-страницата кои не ви се достапни.

Со исклучување на колачињата, одлучувате дали ќе дозволите колачињата да се чуваат на вашиот компјутер. Поставките за колачиња можат да се контролираат и конфигурираат во вашиот интернет прелистувач. За информации за поставките за колачиња, изберете Интернет прелистувач што го користите:

Chrome
Firefox
Internet Explorer 7 & 8
Опера
Сафари

Ако ги оневозможите колачињата, нема да можете да користите некои од функционалностите на веб-страницата semos-online.eu.

Колачињата или колачињата за привремена сесија се отстрануваат од вашиот компјутер откако ќе го затворите Интернет-прелистувачот. Привремените колачиња користат веб-страници за складирање на привремени информации, како што се предмети во количката.

Постојаните или зачуваните колачиња остануваат зачувани на вашиот компјутер откако ќе го затворите Интернет-прелистувачот. Со нив, веб-страниците чуваат информации, како што се вашето име за логирање и лозинка, така што не треба да се најавувате секој пат кога ќе посетите одредена страница. Постојаните колачиња ќе останат на вашиот компјутер со денови, месеци, па дури и години.

Колачињата од прва рака доаѓаат од веб-страници што ги посетувате, кои можат да бидат постојани или привремени. Со помош на овие колачиња, веб-страниците можат да складираат информации што ќе ги користат повторно следниот пат кога ќе ја посетат таа страница.

Колачињата од трети страни доаѓаат од реклами од други страници (како што се скокачки прозорци или други реклами) што се појавуваат на веб-страницата што ја посетувате. Со овие колачиња, веб-страниците можат да ја следат употребата на Интернет за маркетинг цели.

Веб-страницата semos-online.eu користи колачиња за да ви обезбеди најдобро можно корисничко искуство.

   

 • колачиња за сесии – Овие се привремени колачиња што истекуваат (и автоматски се бришат) кога ќе го затворите прелистувачот. Веб-страницата semos-online.eu користи колачиња за сесии за да се овозможи пристап до содржина и коментари (што правите кога се најавувате на вашата страница).
 •  

 • Упорни колачиња – Тие обично имаат датум на истекување во иднина и ќе останат во вашиот прелистувач сè додека не истечат или избришат рачно. Постојаните колачиња им овозможуваат на корисниците пристап до оваа страница. Ние исто така користиме постојани колачиња за подобро да ги разбереме навиките на корисниците за да можеме да ја подобриме страницата според вашите навики. Оваа информација е анонимна – не гледаме индивидуални информации за корисникот.

Постојат неколку надворешни услуги што чуваат ограничени колачиња на вашиот компјутер. Овие колачиња не се поставени на веб-страницата semos-online.eu, но некои служат за нормално функционирање на одредени карактеристики што им олеснуваат на корисниците пристап до содржина. Во моментов нудиме:

   

 • Социјални мрежи – Корисниците можат да споделуваат постови на Фејсбук и Google+ што ќе складираат колачиња на вашиот компјутер.
 •  

 • Мерење на посетеноста – Веб-страницата zel-cos.hr користи услуга за мерење на посетеност, што е „Google Analytics“.

Ако сакате да ги спречите овие услуги да складираат колачиња на вашиот компјутер, можете да ги блокирате овие колачиња.

Повеќе информации за исклучување колачиња
Во моментов има неколку веб-страници за да се оневозможи складирање на колачиња за разни услуги. Можете да добиете детални информации за темата на следниве врски:

http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/
http://www.aboutads.info/choices/

Најновата верзија на оваа политика за колачиња беше објавена и ќе стапи на сила на 11.05.2018 година.

We use cookies to give you the best online experience. By agreeing you accept the use of cookies in accordance with our cookie policy.

Зачувани се поставките за приватност!
Privacy Settings

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

In order to use this website we use the following technically required cookies
 • wordpress_test_cookie
 • wordpress_logged_in_
 • wordpress_sec

Одбијте ги сите услуги
Прифатете ги сите услуги